Jaki wpływ na żywność mają opakowania? - to musisz wiedzieć

9 marca 2023

Pierwsze opakowania na żywność były szklane. Szkło zapewniało długi czas użytkowania i pozwalało na przechowywanie zarówno żywności o różnej temperaturze, jak i konsystencji. Dodatkowym atutem było to, że nie wchłaniają zapachów i nie zmieniają smaku potraw. Z czasem szkło zostało wyparte przez opakowania z tworzyw sztucznych, które były tańsze. Szybko jednak okazało się, że tworzywa sztuczne nie są do końca tak bezpieczne, jak zapewniają producenci i mają zły wpływ na przechowywanie żywności. Jakie są rodzaje opakowań i jaki wpływ mają opakowania na żywność - dowiesz się właśnie z tego artykułu.

karton na słoiki

Opakowania na żywność - jakie są ich rodzaje?

Opakowania na żywność pełnią różne funkcje. W zależności od tych funkcji opakowania można podzielić na jednostkowe i transportowe. Opakowania jednostkowe mają bezpośredni kontakt z żywnością, a ich zadaniem jest ochrona produktu w niezmienionym stanie przez cały czas przechowywania.  Opakowania transportowe natomiast służą do transportu i przechowywania produktów w opakowaniach jednostkowych. Ich zadaniem jest ochrona  przed uszkodzeniem mechanicznym oraz wpływem temperatury. Opakowania na żywność mogą być wykonane: ze szkła, metalu, papieru, tektury, tworzyw sztucznych, tkanin, a nawet z drewna. Ze względu na konstrukcję opakowania na żywność można podzielić na: sztywne, półsztywne i giętkie. Opakowania do przechowywania żywności mogą być hermetyczne i niehermetyczne.  Wybór opakowania na żywność najczęściej zależy od producenta, ale to klient decyduje, co kupuje. Jeśli zależy ci na własnym zdrowiu, wybieraj produkty w opakowaniach ekologicznych, biodegradowalnych.

Jakie opakowania na żywność warto kupować?

Wybierając opakowania na żywność, nie warto sugerować się ceną. Bardzo często kusząca cena nie idzie w parze z jakością. Najważniejsze jest, by opakowanie było dostosowane do produktu, który będzie w nim przechowywany. Za idealne opakowania uważa się opakowania papierowe (tekturowe), szklane oraz metalowe. Wszystkie bezpiecznie przechowują żywność, nie wpływają negatywnie na produkty spożywcze oraz łatwo można poddać je recyklingowi. Bardzo ważną rzeczą jest wpływ opakowania na produkt. Jakie opakowania na żywność mają negatywny wpływ na jej przechowywanie? Na pewno te z tworzyw sztucznych. W 2018 r. na Uniwersytecie Binghamton w Nowym Jorku zostało przeprowadzone badanie w kierunku negatywnego wpływu opakowania na układ trawienny człowieka. Jak się okazało, opakowanie może mieć negatywny wpływ na wchłanianie składników odżywczych. Podczas przechowywania żywności może dochodzić do interakcji żywności z opakowaniem, substancje chemiczne z opakowania mogą przedostawać się do żywności, zmieniając jej smak, zapach oraz wygląd.

skrzynka cateringowa

Reasumując – jakie opakowania na żywność warto kupować?

Biorąc pod uwagę tylko te dwa aspekty – zdrowotny i środowiskowy, statystyki mówią same za siebie. Opakowania tekturowe rozkładają się od kilku miesięcy do pół roku, torebka foliowa około 400 lat. Opakowania tekturowe nie wpływają w żaden sposób na walory smakowe oraz odżywcze przechowywanej żywności. Wybieraj świadomie, nie robiąc krzywdy sobie i środowisku! Wybieraj opakowania na żywność od Paxit!

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem: Ozdobne kartony na prezent - idealne na dzień kobiet

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER - bądź na bieżąco i zgarniaj rabaty
© 2024 Paxit. All rights reserved.